"A jóga központi gondolata a boldog élet. A boldogság mindenkiben és mindenben benne lakozik. Sokan azonban kívül, a külvilágban keresik a boldogságot. Ők végül csalódnak."
A Jóga a mindennapi életben rendszer az egyik leghíresebb és legelismertebb jógarendszer a világon. Megalkotója Őszentsége Vishwaguru Paramhans Swami Maheshwarananda, akinek fő célja, hogy segítse az emberiséget a fizikai, lelki, társadalmi és spirituális egészség elérésében.
A „jóga” szanszkrit eredetű szó, azt jelenti: összekötés, egyesülés. A jógagyakorlatok a maguk teljességében fejtik ki hatásukat, megteremtik a test, a szellem, a tudat és a lélek egyensúlyát. Ily módon segít a jóga megoldani, leküzdeni a mindennapos próbatételeket, problémákat és gondokat. A jógával közelebb jutunk önmagunk megismeréséhez, életünk értelmének és Istenhez való viszonyunknak magasabb szintű megértéséhez. A jóga elvezeti a spirituális úton haladókat az egyéni Önvaló és az univerzális Önvaló egyesülése által a legmagasabb tudáshoz és az örökké tartó boldogsághoz.
A jóga négy útja: Karma jóga - a tettek útja; Bhakti jóga - az odaadás és szeretet útja; Rádzsa jóga - az önfegyelem útja; és a Gjána jóga - a filozofikus út. A felsorolt négy jógaút nem elkülönült, hanem sokkal inkább egymásba fonódó ösvényeket jelent, amelyek szorosan kötődnek egymáshoz: amikor Istenre gondolunk és szeretettel viszonyulunk embertársainkhoz és a természethez, bhakti-jógik vagyunk; amikor másokat gyámolítunk és segítünk, akkor karma- jógik; amikor meditálunk és jógagyakorlatokat végzünk, rádzsa- jógik; amikor pedig az élet értelméről elmélkedünk, s az igazság és a valóság után kutatunk, gjána- jógik. Ily módon a jóga mind a négy útját mindennapi életünk részévé tehetjük.
A „Jóga a mindennapi életben” egy ideálisan összehangolt, nyolcszintű rendszer. A gyakorlatok módszeres elrendezése a biztosíték arra, hogy a rendszer optimális hatást gyakorol testre, szellemre és lélekre egyaránt. Éppen ezért ajánlatos szintről szintre haladva minden egyes gyakorlatot elvégezni, kivéve azokat, amelyek egészségügyi akadályokba ütköznek.
Az ászana szanszkrit szó, azt jelenti: ülés vagy testhelyzet. A Jóga a mindennapi életben azt jelenti, hogy ‘gyakorolni a jógát a mindennapi életünkben’. Ez pedig annyit jelent, hogy fenntartani a jógatanítás elveit az által, hogy pozitívan járulunk hozzá társadalmunhoz, a környezethez és segítünk minden élőlényt.
A fizikai és mentális test pihentetése és regenerációja hozzásegít, hogy jobban tudjunk teljesíteni, és előre haladhassunk spirituális utunkon. A lazítás nem egyenlő a lustasággal, sőt, nagyon távol áll tőle.
Az önvizsgálati meditáció technikái segítenek a jobb önmegismerés, az önuralom és az önmegvalósítás eléréséhez, amelyek révén megtapasztalhatjuk és kibontakoztathatjuk önmagunkban az Isteni Önvalót (átmát).
A hatha jóga a gyakorlás és a tisztítás (külső- belső) útja. HA-THA azt is jelenti, hogy hold és nap, ilyenformán a nap- és a holdelv gyakorlatok útján történő egyesítésére és összhangba hozására is vonatkozik. A hatha jóga hat tisztítási technikát, azaz hat karma kriját vagy shat karmát foglal magában.
A bandha szó azt jelenti, elzárni, eltorlaszolni, feltartóztatni. Amikor bandhát végzünk, bizonyos testrészeinknél, ellenőrzött módon feltartóztatjuk, gátoljuk az energia áramlását. Ennek következtében a bandha oldásakor az energia erősebben, nagyobb mennyiségben áramlik szét a testben.
A Jóga a mindennapi életben-t elismerik szerte a világon, egyetemeken, kórházakban és iskolákban, mint egészségmegőrző és gyógyító tudományos rendszert. Tudj meg többet arról, hogyan segíthet a Jóga a mindennapi életben felépülni majdnem minden betegségből!
A testi egészség életünk egyik legfontosabb alapköve. Az egészség megőrzésére és helyreállítására különböző testgyakorlatok (ászanák), légzőgyakorlatok (pránajámák) és lazító technikák léteznek, amelyeket jótékony hatásaik szempontjából is csoportosítottunk.
Jóga a mindennapi életben © 1998-2020 Minden jog fenntartva.